Як зареєструвати торгову марку самостійно?
Як зареєструвати торгову марку самостійно?
Реєстрація торгової марки в Україні – процедура складна і тривала. Вона складається з декількох етапів:
1. Розробка торговельної марки (знака для товарів і послуг, логотипу, назви, торгового знака).
Ви стали виробником товарів або надаєте послуги і хочете бути оригінальними? Для цього необхідно визначити місію компанії, вибрати назву, розробити логотип, слоган. Потрібно розуміти, що відповідно до Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» не можуть бути зареєстровані дві однакові торговельні марки. Також Вашу назву, логотип повинен мати розрізняльну здатність, не повинен вводити в оману споживача та порушувати права третіх осіб.
При наявності торгової марки, даний етап можна пропустити.
2. Перевірка торгової марки на новизну.
Про те, оригінальна Ваша торгова марка, Ви дізнаєтеся по закінченню кваліфікаційної експертизи, через 10 - 14 місяців. У тому випадку, якщо торговельна марка не оригінальна або порушує права третіх осіб, Ви отримаєте відмову в реєстрації, при цьому сума сплаченого збору за подання заявки не повертається.
Щоб мінімізувати ризики і не допустити відмови в реєстрації, а також заощадити час і кошти, перед подачею на реєстрацію необхідно провести попередній пошук торгової марки на новизну. Цей пошук можна провести самостійно, користуючись базами даних і відкритими реєстрами на сайті Укрпатенту. Однак самостійно пошук можна здійснити тільки по базі зареєстрованих знаків або знаків, поданих на реєстрацію та пройшли формальну експертизу. З поля зору випадають торгові марки, подані на реєстрацію протягом останніх 6 - 12 місяців (приблизно стільки триває формальна експертиза), а також торгові марки, зареєстровані в Україні за міжнародною процедурою. При цьому ускладнений пошук образотворчої частини знака, так як для даного виду пошуку необхідно вміти користуватися Міжнародної класифікації зображувальних елементів.
3. Вибір класів товарів і послуг.
При складанні заявки на реєстрацію необхідно визначитися щодо яких товарів або послуг Ви використовуєте або плануєте використовувати свою торговельну марку. Для цього необхідно скористатися Міжнародним класифікатором товарів і послуг - МКТП (www.nice102016.uipv.org). Слід врахувати, що після подачі заявки або отримання свідоцтва, розширити перелік заявлених товарів і послуг не надається можливим. Щоб правильно вибрати товар і/або послугу, а також віднести її до певного класу, бажано ознайомитися з Поясненнями до МКТП та рекомендаціями для користувачів. У разі вірної класифікації експертиза запропонує Вам розширити перелік вибраних класів, що призведе до значного подорожчання вартості реєстрації.
Даний етап є дуже важливим, оскільки перелік товарів і послуг, щодо яких торговельна марка зареєстрована, впливає на обсяг отриманих прав.
4. Підготовка заявки.
Згідно Закону, заявка на реєстрацію складається українською мовою і повинна містити:
- заява про реєстрацію торговельної марки, з вказівкою вашого прізвища, імені, по батькові, а також адреси для листування;
-
зображення торговельної марки, яка заявляється (5 або 10 примірників, розміром 8х8);
-
перелік товарів і послуг, згрупованих відповідно до МКТП.
5. Подача заявки в Укрпатент.
При подачі заявки необхідно сплатити збір, сума якого встановлюється залежно від кількості класів МКТП. У разі, якщо знак подається в кольоровому зображенні, сума збору збільшується. Про порядок і розміри зборів можна ознайомитися тут:
www.zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1716-2004-п/print1104834154869809
Документ про сплату збору подається з заявкою або протягом 2-х місяців з моменту її подачі. У разі, якщо документ про сплату збору не подано у встановлений строк, заявка буде вважатись не поданою.
Заявка подається до Укрпатенту, який знаходиться за адресою: 01601, Київ р. - 42, вул. Глазунова, 1
6. Статус заявки
Після отримання заявки Укрпатент надає розписку про отримання заявки з вказівкою її номера і датою пріоритету, після чого проводить два види експертизи: формальну (перевіряється правильність заповнення і наявність всіх необхідних документів) та кваліфікаційної (експертиза по суті, під час якої перевіряється відповідність критеріям охороноздатності торговельної марки). В процесі проведення експертиз зазвичай ведеться листування, Вам можуть бути спрямовані уточнюючі питання, запити за деякими документами. Тому важливі точну адресу для листування, а також оперативність Ваших відповідей на запити експертизи (якщо протягом 2-х місяців відповідь на запит або рішення експертизи не надійде, заявка буде вважатися відкликаною).
Відстежити статус поданої заявки Вами можна тут: www.base.uipv.org/searchTMStat/search.php
7. Отримання Свідоцтво на знак для товарів і послуг.
По закінченню кваліфікаційної експертизи Укрпатент надсилає рішення про її результаті.
При отриманні можливої відмови, необхідно надати мотивовану відповідь на користь реєстрації, з наданням матеріалів, які доводять фактичне використання Вашої торгової марки. У цьому випадку рекомендуємо звертатися до фахівців, так як від цієї відповіді залежить результат всієї реєстрації!
У разі позитивного рішення Вам необхідно сплатити збір за публікацію торгової марки і держмито. У встановлені терміни підтверджують оплату документи повинні бути представлені в Укрпатент.
При оплате госпошлины необходимо проверить реквизиты для оплаты, а также назначение платежа, поскольку вернуть деньги, ошибочно оплаченные в бюджет очень непросто (иногда проще оплатить повторно).
После получения платежных документов, Укрпатент осуществляет публикацию в официальном бюллетене и одновременно - государственную регистрацию знака, для чего вносит в государственный реестр свидетельств Украины на знаки для товаров и услуг соответствующие ведомости.
В течении месяца после государственной регистрации Укрпатент выдает Свидетельство на знак для товаров и услуг.
У разі втрати або зіпсування Свідоцтва його власнику видається дублікат.
Зареєструвати торгову марку самостійно - можливо! Однак, дана процедура непроста, вимагає дотримання строків і наявності спеціальних знань. Тому, краще довірити цей процес експертів в даній області.
Хочете отримати Свідоцтво на торговельну марку?
Звертайтесь і ми візьмемо всі турботи по реєстрації на себе!